Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Hry handicapované mládeže v Brně

  • Mgr. Petra Hnátová

Vloženo: 1. července 2010

Zobrazeno: 77671×

        Ve dnech 24.-26.6. 2010 proběhly na brněnských sportovištích Hry handicapované mládeže. Společně s trenéry a doprovodem čítal počet účastníků více jak 530. Přijelo celkem 233 závodníků z deseti zemí Evropy - Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Rusko, Bulharsko, Rumunsko, Itálie, Irsko a Finsko. Rozdáno bylo celkem 182 medailí. Soutěžilo se ve třech kategoriích: master (aktivní závodní sportovci), která čítala 62 závodníků, open (začínající sportovci bez zdravotní klasifikace) se 172 závodníky a mixed, kde si mohli v rámci integračního poslání Her zahrát handicapovaní sportovci se zdravými.
       Slavnostní zahájení proběhlo ve čtvrtek večer v Rytířském sále Nové Radnice. Každý stát byl na zahájení reprezentován svou státní vlajkou. Hry se konaly pod záštitou Evropského paralympijského výboru, proto na zahájení vystoupil jeho prezident a několikanásobný paralympijský medailista John Petersson a popřál všem sportovcům hodně úspěchů. Sportovci se mohli nominovat do těchto disciplín: boccia, dráhové kuželky, fotbal, petanque, plavání, stolní tenis, šachy, streetball a tenis na vozíku.
        Naše sdružení se zúčastnilo plavání a atletiky. O hrách jsme se bohužel dozvěděli až v květnu, kdy většina sportovců sdružení  měla již svůj vlastní program. Výprava tak měla pouze jednoho závodníka. Lukáš Hnát obsadil 3.místo v plavání v kategorii chlapci do 13 let neklasifikovaní a 2.místo v jízdě na vozíku na 60 m. Úspěšně tak reprezentoval náš nově vzniklý sportovní klub SK APROBA. Atmosféra byla opravdu úžasná ve velmi přátelském duchu. Soudržnost všech sportovců byla očividná. Každý fandil jak mohl a nikdo nezáviděl úspěch druhému. Společně s Radkou jsme se podívaly na další sportoviště, abychom věděly, jaké možnosti sportovní hry poskytují. Rádi bychom se zúčastnili i příští rok, doufám, že naše výprava bude již početnější. Tyto hry považuji za vrchol naší celoroční práce. 
        Hry handicapované mládeže zakončil v sobotu večer Benefiční koncert na nádvoří hradu Špilberk. Muzikálové písně zazpívali Roman Vojtek, Sabina Laurinová a další. Celé hry podporoval Evropský paralympijský výbor a Nadační fond Emil - více informací na 
www.emilnadace.cz

Petra

Fotky z akce naleznete na našich stránkách ve fotogalerii!

6.7.2010 od 19 hod. na ČT 2 byl odvysílán Benefiční koncert 
se záznamy ze sportovišť

 

Názor, se který nás oslovil:
"Vzhledem k tomu, že současné sportovní svazy  a organizace zabývajícím se  sportem handicapovaných kladou velký důraz na výkonnostní a reprezentační úroveň sportovců, přestávají se zabývat sportem na úrovni volnočasové a rekreační. V mnoha případech dochází i k zastavení podpory a vytváření podmínek pro sportovní kroužky založené pro širokou masu zájemců o pohybové aktivity na úrovni rekreační či volnočasové.
       Z tohoto důvodu hledáme cestu k naplnění výše uvedených cílů a vytvoření prostoru pro větší počet zájemců o sport rekreační, či jen tak pro zábavu a radost ze hry a pohybu osoby se zdravotním postižením. 
       Přirozeně je možné,že z této široké základny lidí zabývajících se sportem mohou být nalezeni i sportovci výkonnostní."
                                                                                                                    z   www.sova.iplace.cz


 

 

 

Přílohy