Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!
Doporučené stravování
Vloženo: 27. června 2018
Zobrazeno: 40344×
Doporučené stravování u dětí s DMO
(nejen při cvičení)
Na základě poznatků tvůrkyně metody Therasuit a vlastních rešerší českých a zahraničních zdrojů ohledně doporučeného stravování pro děti s cerebrální parézou si Vám dovolujeme v této příloze předat některé typy a triky na dietu a speciální stravování pro vaše děti nejen během cvičení metody Therasuit.
Proč dětí s DMO potřebují specifickou stravu?
Správné stravování je nesmírně důležité neboť výběr potravin může pomoci ale také zhoršit některé fyzické příznaky u dětí s DMO. Proto je důležité vědět, které z nich by měly být stabilní součástí stravy a kterým z nich bychom se naopak při přípravě jídla měli vyhnout.
Správná výživa je hlavním problémem u dětí s cerebrální parézou. Podle organizace MyChild trpí až 35% dětí s DMO podvýživou. Podvýživa způsobuje nejen zpomalení růstu. Pro většinu rodičů je ale přibírání na váze jejich ratolesti pomalu nadlidský výkon.
Děti s DMO jsou vystaveni riziku špatné výživy vzhledem k několika faktorům:
- časté hospitalizace
- polykací, zažívací problémy
- potřeba upravené konzistence stravy ((např. měkké, mleté, vlhké …)
- závislost na pomoci při stravování
- vysoké nutriční požadavky
- snížená chuť k jídlu kvůli zácpě nebo refluxu aj.
Děti a dospělí s DMO mohou trpět:
- Osteoporózou- souvisí se sníženou pohyblivostí. Jako prevence se doporučuje dostatečný přísun vápníku (mléko, mák, mandle, brokolice, tmavě zelená listová zelenina, konzervované ryby, sezamová semínka…) a vitaminu D (vyskytuje ve vaječném žloutku, játrech, tučných rybách + sluneční záření.
- Tendence k nadváze vzhledem ke snížené fyzické aktivitě. Je třeba se vyhnout častému příjmu potravin s vysokým obsahem tuku a cukru, sladkým nápojům a velkým porcím.
- Zácpa
- Reflux
- Zubní kaz (vyhnout se nadměrné sladkých potravin a nápojů, čistit zuby alespoň dvakrát denně pít čistou vodu případně mléko)
Mozek našich dětí
Mozková obrna - několik neurologických poruch, které se mohou objevit v dětství nebo raném dětství a ovlivňují svalovou koordinaci a pohyb. Ty je způsobeno mozkovými abnormalitami, které narušují schopnost kontrolovat pohyb a držení těla. Tyto specifické poškození mozku mívají vliv na schopnost pohybovat obličejem, ústy, hlavu. Též způsobují potíže se žvýkáním a zpracováním stravy. Proto je podstatné dodat dítěti vysoce kvalitní potraviny, které jsou snadno poživatelné (případně tekutá nebo kašovitá strava), ale zároveň plné vitamínů, minerálů a všech potřebných látek pro lidský organismus.
U většiny dětí s DMO vyskytují poruchy žvýkaní a polykání. Tyto chronické změny mohou vést k podvýživě, dehydrataci nebo dokonce k pneumonii. Jeden výzkum z Brazílie, který byl prováděn u malých a dospívajících dětí ukazuje, že až 20 % trpí podvýživou, 65 % je ohroženou podvýživou a 50 % trpí nedostatkem železa, tedy anémií.
Pro správnou výživu jsou důležité zdravé, vysoce kalorické potraviny, protože nám pomáhají zajistit dětem jejich nutriční požadavky. Navíc správnou skladbou můžeme předcházet zácpě a žaludečním problémům (reflux, žaludeční šťávy…).
Čemu se vyhnout?
- Prvním pravidlem je omezit nebo zcela vyloučit potraviny s nízkou výživovou hodnotou.
- Omezit nebo zcela vyloučit potraviny trvanlivé (polévky z pytlíku, sušenky…). Pokuste se vyhnout chemickým přísadám v potravinách.
- Vyhýbejte se umělým sladidlům: aspartam (E951), sacharin, cyklamáty (E952), …
- Nebezpečnými Éčky (Aditiva) jsou: Glutaman sodný (E621 - zvýrazňovač chuti), Dusitan sodný (E250 – rychlosůl), Žluť SY (E110 – barvivo), Amaranth (E123), Indigotin (E132 – potravinářská modř), E133 aj.
- Vyhněte se bujónům, bílému pečivu, uzeninám...
- Nízký obsah vlákniny v potravě může způsobovat problémy se zácpou, proto je dobré se vyhnout například rychlému občerstvení, smaženým jídlům, vakuovaným jídlům
(bagety…), nadměrnému množství červeného masa, zmrzliny nebo tučného sýra.
- Vyvarujte se velkému množství kyselinotvorných potravin, kterých by ve stravě dle některých odborníků mělo být pouze 20 %. Tabulku s rozdělením potravin najdete níže.
- Pokuste se do stravy zařadit bioprodukty, vyhnete se tak většímu množství pesticidů, protože biopotraviny jsou více kontrolované.
- Vyhněte se nadměrné konzumaci vnitřností, především ledvin (obsahují těžké kovy)
- Odstraňte tuk z masa a drůbeže - snížíte tak obsah pesticidů.
- Přemýšlejte o tom, co jíte a co jí vaše děti. Naučte se číst složení.
Co naopak přidat a jakými pravidly se řídit?
- Zdravé tuky, jako ořechové máslo, kokosové mléko, mandlové mléko, kokosový olej, mandlové máslo aj. zvýší výživu a počet kalorií
- Kokosová voda je velkým zdrojem elektrolytů, jako je draslík, který je nutný pro správnou hydrataci těla. Elektrolyty tělo používá pro svalové kontrakce a k výrobě energie.
- Listová zelenina, jako je kapusta, špenát, hlávkový salát, kadeřávek. Z těchto surovin lze dělat téměř jakékoliv jídlo: krémové polévky, karbanátky, těstoviny. Listová zelenina je zdrojem vitamínů, minerálních látek, kyseliny listové, chlorofylu, který zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá ničit viry a bakterie, aj.
- Zařadit pre-biotické pro-biotické potraviny, které pomáhají budovat zdravé bakterie ve střevech (prevence zácpy aj.). Takovými potravinami jsou například kultivované mléčné výrobky (kefír, jogurt), zelí, kimchi, pickles (recept níže), banány, med a celá zrna.
- Pokusit se přidat do každodenní stravy na kalorie bohaté smoothies, který obsahuje vysoce kalorické ovoce (banány, datle, mango, avokádo), zelenou listovou zeleninu, ořechové máslo nebo mléko, semínka aj.
- Vitamíny a minerální látky, které se nalézají v potravinách s vysokým obsahem vlákniny (mandle, sušené ovoce, huška, jablko, celozrnné pečivo, tmavá rýže, čočka, fazole, maliny, brokolice, avokádo aj.) jsou nezbytné pro správný růst a vývoj mozku, jsou lehce stravitelné a rychle se mění na energii nezbytnou pro výkon a vývoj svalů. Navíc vláknina pomáhá pohybovat stolicí tlustým střevem.
- Zakamuflujte zeleninu a zdravé suroviny do smoothies, krémových polévek, kaší, pudinků atd. které budou obsahovat potřebnou várku nezbytných látek a živin a zároveň budou snadno konzumovatelné i pro děti s poruchami polykání a žvýkání.
- Chytrý trik, jak zvýšit počet kalorií, je přidat lžíci nebo dvě zdravého zdroje tuků, jako je například kokosové mléko nebo jakékoliv ořechové máslo (recept níže).
- Vylaďte chuť i podobu pokrmů, nebojte se experimentovat s kombinací surovin, vyzkoušejte co je pro vaše dítě nejlepší, co mu chutná. Experimentujte s různými chutěmi, barvami, buďte kreativní.
- Pokuste se zařadit do jídelníčku až 80 % alkalických surovin. Tabulku s dělením potravin na zásadotvorné a kyselinotvorné najdete níže.
- Vyměňte klasickou sůl za mořskou nebo nejlépe himálajskou. Používejte hodně bylinek.
- Preferujte domácí potraviny před dovozovými. Pokuste se vyhledat prodejce v lokalitě, kde bydlíte.
- Zeleninu z obchodů důkladně omýt, oškrábat a zbavit vnějších listů.
!!! Mějte na paměti, že vytrvalost a trpělivost je to, co je při péči o postižené dítě nejdůležitější. Neváhejte oslovit odborníka, pokud máte pochybnosti, nebo když máte pocit, že potřebujete pomocnou ruku!!!
zpracovala Mgr & Bc. Eva Bigas