Bez povoleného JavaScriptu není tento web plně funkční!

Lyžařský výcvik

Vloženo: 4. května 2021 v 13:49

Lyžařský výcvik - Krušnohorská expedice


Od roku 2017 pořádáme lyžařský výcvik pro děti a mládež s handicapem, se kterými dlouhodobě pracujeme. Kapacita výcviku je 12 - 16 lyžařů, dle stupně postižení. Lyžovat jezdíme do Krušných hor. Ubytováni jsme v obci Mariánská. Využíváme SKI areál Plešivec, kde je ideální modrá sjezdovka. Dostatečně široká a dlouhá, se sedačkovým vlekem vhodným pro vozíčkáře. Nevidomí lyžaři a lyžaři s mentálním handicapem lyžují na Božím daru, kde je mírnější kopec, vhodný právě pro ně. K dispozici máme troje monoski a dvoje biski. Ti co to zvládají, lyžují na klasických lyžích s asistentem. V roce 2020 jsme navázali spolupráci i se SKIareálem Klínovec, který nabízí krásnou široukou modrou sjezdovku.

 

Náš lyžařský výcvik je výprava za legrací, dobrodružstvím a novými zážitky. To je důležité nejen pro zdravé kluky a holky. Doufáme, že se našim malým lyžařům na svahu otevřou nové obzory v tom, co mohou a co dokáží. Zažít pocit úspěchu a překonání sebe sama je pro handicapované děti a mladé lidi velmi důležité. Zvedne jim to sebevědomí a motivuje je to k větší samostatnosti a vytrvalosti, která je v jejich životě velmi důležitá a to nejen ve sportu, ale například i v rámci léčebných a rehabilitačních procedur. Navíc jim dopřejeme zážitek, který by pro ně byl, díky často napjatému rodinnému rozpočtu, stěží dostupný.

 

Lyžujeme na speciálních lyžích, tzv. monoski a biski. Lyžaři s mentálním a zrakovým handicapem lyžují na klasických lyžích v doprovodu asistentů. A jak lyžování na monoski a biski probíhá? Bez instruktorů by to nešlo. Jízda jak na monoski, tak na biski vyžaduje dva instruktory. U monoski jeden instruktor dítě učí lyžovat a druhý jede za nimi jako "stopér" a hlídá svah, aby učící dvojici chránil před ostatními lyžaři. Oba instruktoři také pomáhají s nasedáním na lanovku. Monoski je vhodnější pro lyžaře s lehčím stupněm postižení, protože až se na monoski naučí, mohou pak svah sjíždět sami pouze se stopérem. Biski je pro více postižené a méně pohyblivé děti a bez instruktora se na něm lyžovat nedá. Instruktor je vlastně “řidičem” biski. A samozřejmě ani tady nesmí chybět stopér a pomocník s nasedáním na lanovku v jednom.

 

Lyžaři jsou rozděleni do dvou lyžařských bloků - dopolední a odpolední s polední pauzou pro instruktory, aby si měli čas odpočinout, protože jejich práce je velmi náročná na pozornost (musí soustředit na dítě a současně kontrolovat svah). Instruktoři jsou částečně dobrovolníci a části instruktorům budeme vyplácet odměnu, protože v práci čerpají neplacené volno.